دوشنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
خانه / اختصاصی / آیا ما هم می‌توانیم استریمری مثل نینجا شویم؟

آیا ما هم می‌توانیم استریمری مثل نینجا شویم؟

دوست دارید استریمر شوید؟ دوست دارید مثل نینجا شوید؟ دوست دارید بازی کنید و پول دربیاورید؟ دلتان می‌خواهد شغلتان بازی کردن باشد؟ روزی چندین و چند ساعت بازی‌های مورد علاقه‌تان را انجام بدهید، معروف شوید و به آرزوهای مادیتان برسید؟ مثل نینجا؟ مبالغ میلیون دلاری؟ درآمد از یوتیوب؟ دریافت تبلیغات؟ رسیدن به ۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ تا دنبال‌کننده در تمام شبکه‌ها؟ گرفتن «تیک» در توییچ؟ و خلاصه تبدیل شدن به یک استریمر تمام و کمال با تمام امکانات؟ اگر حتی پاسختان به یکی از این سوالات هم مثبت باشد خواندن این متن برایتان خالی از فایده نخواهد بود پس همراه گیم اسکن باشید.

چگونگی استریمر شدن

یکی از روش‌های کسب اطلاعات و توضیح درباره‌ی یک موضوع، استفاده از مثال عینی است تا ذهن مخاطب، یک تصویر حقیقی و ثابت دریافت کند و وارد حاشیه نشود. در این متن می‌خواهیم با استفاده از مثال «نینجا» استریمر معروفی که به خاطر برخی خصوصیاتش از بقیه‌ی همکارانش کمی مشهورتر شده (مثل کله‌ی آبی و قرمزش)، درباره‌ی چندی از باورهای مرسوم بین خودمان درباره‌ی شغل استریمری صحبت کنیم و ببینیم کدامشان با واقعیت‌ها تطابق دارند و کدام ندارند. از ارائه‌ی منابع مستقیم خودداری شده تا متن بیشتر از یک مباحثه‌ی علمی، حس یک مکالمه‌ی دوستانه داشته باشد و در انتها فضا برای تبادل نظر و کنکاش مطالب بازتر شود.

استریمر-Streamer-نینجا

طبق آمار موجود (در هوا) که برایش هیچ منبعی وجود ندارد، بین جمعیت بازی دوستان ایران، از هر ۱۰۰ نفر به طور میانگین ۲۳ نفر در آرزوی استریمر شدن هستند. این آمار بین نوجوانان تا ۴۰ نفر هم بالا می‌رود. تصور کلی خیلی از ما در مورد استریمر شدن، وابسته به شنیده‌ها و دیده‌ها در جاهای مختلف است. منظور از شنیده‌ها و دیده‌ها بیشتر آن مواردیست که به چشممان خورده، توی «فید» یا «اکسپلور» اینستا دیده‌ایم، توی سایت‌های خبری خوانده‌ایم، توی توییچ و یوتیوب می‌بینیم و از دوستان و هم‌بازی‌هایمان می‌شنویم. فقط بعضی از ما به «دنبال» اطلاعات و «تحقیق» می‌رویم و با این کار، اجازه می‌دهیم دانسته‌هایمان پیرامون یک موضوع، شکلی واقعی و علمی به خود بگیرند. در غیر این صورت، ذهنمان تلاش می‌کند از همان میزان داشته‌هایش استفاده کند و با استفاده از تخیل و انرژی و انگیزه‌ی جوانی همان ایده‌ها را حسابی می‌پروراند، تا جایی که دیدمان نسبت به یک «واقعه» کاملاً غیر واقعی می‌شود.

خیلی‌هایمان هنگام صحبت و دفاع از این شغل، نینجا را مثال می‌زنیم و درباره‌ی اعداد و ارقام صحبت می‌کنیم؛ میلیون دلار، میلیون بازدید، میلیون ساب، میلیون دنبال‌کننده، میلیون تماشاچی همزمان و الی آخر. بر اساس همین اطلاعات و ارقام پیش می‌رویم و نه تنها در ذهنمان تصویر بسیار خوبی از این شغل می‌سازیم، بلکه شب‌ها با رویای استریم می‌خوابیم و روزها با باز کردن توییچ زندگی را شروع می‌کنیم. خیلی‌هایمان حداقل یکبار این کار را تجربه می‌کنیم، شاید دو بار و شاید برای مدتی طولانی‌تر.

آن‌جاست که می‌بینیم همه چیز شبیه به تفکرات اولیه‌مان نبوده و آن چیزی که فکر می‌کردیم با آنچه روبه‌رویمان است خیلی فاصله دارد. یک عده اینجا کار را رها می‌کنند و به کل نظرشان از استریم کردن بر می‌گردد و به همه درباره‌ی مشکلات استریم می‌گویند و به کسی توصیه‌اش نمی‌کنند. عده‌ای هم ادامه می‌دهند. کمی بعدتر، از این دسته‌ی دوم هم عده‌ای کم می‌شوند، چون سرعت پیشرفت به نظرشان کم است یا مشکلات دیگری در مسیر برایشان پیش آمده یا حتی ممکن است علتش فقط خستگی باشد.

بیشتر بخوانید:

کمی جلوتر بازهم از این جمعیت کاسته می‌شود؛ سلیقه تغییر می‌کند، دیدگاه به زندگی و شغل تغییر می‌کند، سن بالا می‌رود و اولویت‌ها عوض می‌شوند و مسائل زیادی از این دست که موجب می‌شوند عده‌ی دیگری هم از مسیر خارج شوند. این کم شدن جمعیت تا جایی ادامه پیدا می‌کند که می‌رسیم به ۵۰ نفر اول. این‌ها کسانی هستند که به هزار و یک علت موفق شده‌اند از بقیه طولانی‌تر در مسیر بمانند و به راه ادامه دهند و حالا کم کم در حال برداشت میوه‌اند. اما این‌ها ۵۰ نفر از بین ۵۰۰ یا شاید ۱۰۰۰ نفر آمده‌اند بالا و عوامل خیلی زیادی به آن‌ها برای رسیدن به این جایگاه کمک کرده. یکی از این افراد، نینجاست و می‌خواهیم ببینیم چه عواملی او را به جایگاه امروزش رسانده است.

استریمر معروف، آقای Tyler Ninja Blevins

نینجا اسمش ریچارد تایلِر بِلِوینز (Richard Tyler Blevins) است. متولد ایلینویز امریکا و در حال حاضر (۱۴۰۰/۲۰۲۱) تقریبا ۳۰ سال سن دارد. مسیر کاری نینجا از جایی حوالی ۲۰۰۹ با بازی در مسابقه‌ی محلی عنوان Halo 3 شروع شده. پیش از آن، نینجا مثل بعضی از ماها گیمر غیر حرفه‌ای بوده. غیر حرفه‌ای به این معنا که زندگی و کارش چیز دیگری بوده و بازی کردن تفریح و اوقات فراغت. اما یادمان باشد که از ابتدا استعداد داشته و در اکثر سبک‌ها، به‌ویژه تیراندازی، حسابی از رفقایش بهتر بازی می‌کرده.

پس از مسابقه‌ی سال ۲۰۰۹، نینجا تصمیم می‌گیرد که به‌طور حرفه‌ای بازی کردن را ادامه بدهد و برای همین، شروع به تمرین اختصاصی می‌کند. طبق گفته‌های خودش آن زمان (۱۸ سالگی) هم درس دبیرستان داشته هم جایی مشغول کار بوده و در زیرزمین خانه‌ی پدری‌اش با رایانه تمرین می‌کرده و خانواده‌اش فقط مشروط به کسب موفقیت در امتحانات به او اجازه‌ی بازی کردن می‌داده‌اند.

نینجا متوجه می‌شود برای پول درآوردن در این کار باید بین سه نفر اول هر مسابقه باشد و این یعنی لازم است از صدها نفر دیگر بهتر بازی کند. در همین ایام، او شروع به استریم بازی‌های تمرینی‌اش می‌کند و به همین وسیله و با پیگیری‌های خودش موفق به شرکت در مسابقات چند تیم می‌شود. نینجا ابتدا در بستر Justin.tv شروع به استریم کرد و بعد رفت به توییچ. نتایج تمرینات و پیگیری‌هایش به برد تیمی در مسابقات Halo 4 سال ۲۰۱۲ منجر شد. تایلر ۲۱ ساله در آن مسابقه با بیشترین امتیاز، تبدیل به بهترین بازیکن تیم می‌شود و این اولین دستاورد بزرگ او به حساب می‌آید.

نینجا از همان سال‌ها استریم کردن بازی‌هایش را شروع کرده و همزمان برای تیم‌های مختلف در مسابقات گیم‌های مختلفی شرکت می‌کند. از نکات جذاب در مورد او در آن برهه، سرعت عمل و قدرت و توانایی بالای او در تیراندازی و کسب امتیاز است و همین مورد، باعث جذب مخاطبین به کانال استریم او شده بود.

قدم بزرگ بعدی برای او، پیوستن به تیم Luminosity Gaming در سال ۲۰۱۷ بود که ابتدا به عنوان بازیکن Halo، بعد H1Z1 و در نهایت PUBG فعالیت کرد و دستاوردهای خوبی برایش به همراه داشت. بعد از این، نینجا رفت سراغ فورتنایت و به استریم کردن ادامه داد. همه چیز عادی بود تا این‌که بخت، چنان به درب خانه‌اش کوبید که درب را از جا کند و نینجا یک شبه رفت به آسمان و ستاره شد.

طبق صحبت‌های خود تایلر، خیلی اتفاقی از طرف خواننده‌ی امریکایی، Drake، با او تماس گرفته شد و درخواست یک استریم مشترک به او داده شد. در نتیجه‌ی برگزاری این استریم و یک برنامه‌ی مشابه دیگر، آمار تماشای نینجا ۲۵۰ درصد رشد و تا پایان ۲۰۱۸ به جایی رسید که رکورد تماشای همزمان توییچ را جابه‌جا کرد. از آن‌جا به بعد، قصه را همه می‌دانیم: رشد تصاعدی و بستن قراردادهای مختلف و راه‎اندازی سایت Team Ninja و ازدواج و رفتن به میکسر و برگشت به توییچ و یوتیوب و … .

ریچارد تایلر بلوینز Richard-Tyler-Blevins-ملقب-به-نینجا-Ninja

بر می‌گردیم سر سوال اصلی: آیا ما هم می‌توانیم استریمری مثل نینجا شویم؟ برای رسیدن به جواب، بهتر است بررسی کنیم نینجا چه کار کرد و چه چیزهایی داشت و چه عواملی در مسیرش نقش داشتند. بعد می‌توانیم شرایط و موقعیت خودمان را با آن‌ها بسنجیم و به نتیجه‌ی تقریبی برسیم.

خب، همانطور که بالاتر گفته شد، یکی از بارزترین برتری‌های تایلر (و بسیاری از استریمرهای حرفه‌ای) خوب بازی کردن است؛ قبل از این‌که استریمر باشند، گیمر بوده‌اند، گیمر حرفه‌ای. چرا این نکته اهمیت دارد؟ برای این‌که استریم من و شما دیده شود باید حاوی ارزش افزوده و نکته‌ی جذابی باشد که مخاطب به خاطر آن بنشیند پای کانال و وقت بگذارد. اگر مذکر هستید باید به‌طور جدی به این قضیه توجه کنید! یکی از دلایلی که مخاطب، شما را دنبال می‌کند و می‌توانید امیدوار باشید که آمارتان پیشرفت کند خوب بازی کردن است. برای این عبارت، معانی مختلفی داریم اما در کل، خودتان می‌دانید معنی آن چیست. توقع نداشته باشید عده‌ای وقت و اینترنتشان را برای تماشای بازی متوسط یا ضعیف شما بگذارند. به خاطر داشته باشید که جلوی دوربین، جای تمرین نیست، شما برای نمایش و اجرا مقابل دوربین نشسته‌اید و اگر چیزی برای ارائه نداشته باشید کسی دنبالتان نخواهد کرد.

اگر مذکر هستید روی چندین مقوله برای جذب مخاطب مانور دهید: خوب بازی کردن که به ویژه در مورد عناوین رقابتی بسیار مهم است؛ نمک‌پرانی و تولید محتوای خنده‌دار که همیشه جواب می‌دهد و برای هر استریمری برگ برنده حساب می‌شود؛ تمایز در آثار انتخابی که یعنی تصور نکنید چون فلان بازی (مثلا فورتنایت) بیشترین بازدید در توییچ را دارد شما هم باید بروید سراغ همان؛ کیفیت تصویر و صدا که هم از لحاظ فنی هم محتوایی مهم است، یعنی هم دوربین خوب و اینترنت خوب و میکروفن خوب داشته باشید، هم چهره‌ی آراسته و نورپردازی درست و زاویه‌ی دوربین مناسب و فاصله‌ی صحیح از میکروفن برای رسیدن به بهترین صدای ممکن. هر مورد دیگری که به نظر خودتان می‌تواند برای استریمتان ارزش افزوده بیافریند و به بیننده، دلیل کافی برای نشستن پای کانال شما بدهد باید به کار گرفته شود.

آیا ما هم می‌توانیم استریمی مثل Ninja شویم؟

مورد دیگری که در نینجا می‌بینیم تک گیمی بودن است: نینجا در هر زمان فقط یک بازی استریم می‌کرده و به جز چند مورد و چند استثنا، همیشه برای مدتی طولانی مشغول به استریم یک گیم مشخص بوده است. یکی از اشتباهاتی که در محاسبات افرادی که تازه می‌خواهند بروند سراغ استریم وجود دارد این است که با تبدیل شدن به Variety Streamer یا کسی که همه‌ی بازی‌ها را استریم می‌کند می‌توانند هم لذت ببرند و تمام بازی‌ها را تجربه کنند هم به دامنه‌ی وسیعی از مخاطبین برسند.

این دسته، معمولاً چندتا استریمر معروف را مثال می‌زنند و بدون در نظر گرفتن سایر عوامل با همین تصور اقدام می‌کنند. با نگاه سرسری به سابقه‌ی استریمرهای شناخته شده متوجه می‌شویم بیش از نیمی از آن‌ها مسیر را با استریم اختصاصی و ثابت شروع کرده‌اند و خیلی‌هایشان هنوز هم به همان روش ادامه می‌دهند.

چندین حسن در این رفتار وجود دارد: اول این‌که خود استریمر، روز به روز در بازی مورد نظر حرفه‌ای‌تر می‌شود و پیشرفت می‌کند و با گذشت زمان، نامش در کنار آن اثر می‌ماند و هرچه آن بازی، بیشتر پیشرفت کند او هم پیشرفت می‌کند (بهترین مثال همین نینجا و فورتنایت)؛ اما برعکس، وقتی هر روز استریم در دسته‌ی جدید و برای بازی جدید باشد هم استریمر قادر نخواهد بود حرفه‌ای و دقیق به بازی بپردازد و گیم‌پلی‌ای که ارائه می‌کند عمیق نیست، هم از جمعیت تماشاچیان ثابت یک اثر در بلند مدت بی‌بهره خواهد ماند.

دوم این‌که مخاطب می‌داند قرار است با چه چیزی روبه‌رو شود و توقع ثابتی از کانال خواهد داشت؛ می‌تواند روی محتوای ثابت حساب کند و کانال، ذیل دسته‌بندی مشخصی شناخته خواهد شد. سوم این‌که با این کار می‌شود وارد مجموعه‌های تخصصی و گروه‌های مرتبط با همان بازی شد و لینک‌های فراوانی ایجاد کرد، در حالی که بین استریمرهای عمومی که همه‌چیز استریم می‌کنند چنین پیوستگی‌ای وجود ندارد و فقط می‌شود به دوستی‌های شخصی رسید و حتی خود استریمر هم نمی‌تواند کامل روی لینک‌ها و برنامه‌هایشان حساب باز کند چون هر روزِ جدید قرار است یک اتفاقِ جدید بیافتد.

استریمر بازی

عامل زمان را هیچ‌وقت از محاسبات حذف نکنید. بیایید نگاهی به کارنامه‌ی نینجا از لحاظ زمانی داشته باشیم: ۱۹۹۱ تولد، ۲۰۰۹ اولین رقابت حرفه‌ای: این یعنی ۱۸ سال گذر زمان که طبق گفته‌های خود نینجا بین ۱۲ تا ۱۵ سالش به گیم گذشته و در نهایت رسیده به حرفه‌ای بازی کردن. از ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۷ استریم، که به عبارتی می‌شود ۸ سال. استریم چه جوری؟ هر روز و روزی بین ۸ تا ۱۰ ساعت.

بیایید یک حساب سرانگشتی داشته باشیم: ۸ در ۳۶۵ می‌شود ۲۹۲۰. ۲۹۲۰ در ۸ می‌شود ۲۳۳۶۰ که اگر گرد کنیم به پایین و تقریبی بگیریم ۲۰،۰۰۰ ساعت! این فقط مدت زمان استریم کردن این آدم بوده تا زمانی که شانس درب خانه‌اش را می‌زند و یکدفعه می‌ترکاند. از ۲۰۱۸ تا الان هم که تقریبا می‌شود ۳ یا ۴ سال که در این مدت هم به جز چند دوره تعطیلات و یک ماه عسل در بقیه‌ی موارد هنوز با همان قدرت و شدت در حال استریم بوده. پس آنچه ما امروز از نینجا می‌بینیم حاصل حدوداً ۱۰ سال کار حرفه‌ای و بی‌وقفه و عملاً شبانه‌روزی بوده. سوال اینجاست که آیا من و شما چنین روحیه و توانی داریم؟

مطالب مرتبط:

به غیر از این، اگر به دنبال موفقیت‌های بزرگ هستیم باید خیلی روی مقوله‌ی زمان مانور بدهیم. اول این‌که ساعت‌های انتخابی برای استریم را با تحقیق انتخاب کنیم: چه ساعتی مخاطب بیشتر است؟ چه ساعتی رقبا نیستند؟ چه ساعتی سرعت اینترنت خراب است؟ چه ساعتی خود استریمر سر حال است؟

بعد از انتخاب ساعت بروید سراغ تعیین میزانی که می‌خواهید آنلاین باشید. با استریم یک ساعت و دو ساعت نخواهید توانست با دیگران رقابت کنید. هرچه زمان بیشتری آنلاین باشید شانس دریافت بیننده‌تان بیشتر خواهد بود و از طرف دیگر، آمار کانالتان بالاتر خواهد رفت. علاوه بر این، وقتی مدت زمان طولانی استریم کنید بیننده با خیال راحت‌تر پای کانال می‌نشیند و همچنین طیف گسترده‌تری از مخاطبین با برنامه‌های زمانی مختلف را پوشش خواهید داد. توان و انرژی خودتان را هم در نظر داشته باشید و سعی کنید به میزان ساعتی که خسته نمی‌شوید و انرژیتان نمی‌افتد دقت کنید.

بُعد دیگری که درباره‌ی زمان باید به آن توجه داشته باشید تاریخ است؛ یعنی در چه تاریخی وارد عرصه می‌شوید. قدمت و جزو اولین‌ها بودن را تقریبا با هیچ چیزی نمی‌شود عوض کرد. یکی از بزرگ‌ترین عوامل موفقیت نینجا اولین بودنش در استریم فورتنایت بود (جزو اولین‌ها). این مقوله درباره‌ی خیلی‌های دیگر هم صادق است. رقابت با قدیمی‌های یک زمینه تقریبا ممکن نیست، مگر در همه‌ی ابعاد از آن‌ها بهتر باشید و در عین حال به اندازه‌ی همان‌ها صبر و استقامت داشته باشید که با همین فرمان بازهم در نهایت تبدیل به نفر دوم خواهید شد. در انتخاب بازی برای استریم، این مقوله را مدنظر داشته باشید. هم تا حد امکان بروید سراغ آثار جدید و خوش آتیه هم از خودتان بپرسید آیا می‌توانید تا مدت‌های زیاد همین یک بازی را استریم کنید یا نه.

نینجا استریمر گیم

و اما یکی از مهم‌ترین عوامل برای موفقیت یا شکست در هر زمینه‌ای، شانس است. شاید اگر نینجا با Drake استریم مشترک نمی‌داشت تا الان رفته بود سر یک کار دیگر و به این شکلی که می‌شناسیمش نبود. نکته‌ای که در مورد شانس نینجا وجود دارد این است که او برای رسیدن این شانس آماده بود و برایش کار کرده بود. تصور کنید اگر نشسته بود منزل و هر روز به این فکر می‌کرد که «آخ بزند و ۲۰۰۰۰۰۰۰ نفر بیایند پای استریمم چه بشود؟» و فقط روزی چند ساعت استریم می‌کرد و بعد ناگهان پس از استریم با دریک به آن آمار وحشتناک می‌رسید آیا قابلیت استفاده از تمام پتانسیل موقعیت جدید را می‌داشت؟

پس به یاد داشته باشیم که شانس، ممکن است هرجا و هر زمانی به سراغمان بیاید اما ما باید همیشه و هر روز برایش آماده باشیم تا اگر بهمان رو کرد بتوانیم از حداکثر ظرفیت بهره ببریم و موقعیتمان نسوزد. اگر قرار است استریمر شوید، بهتر است برایتان اولویت باشد نه کار تفریحی و حاشیه‌ای. با تمرکز و تلاش و با این نگاه که «تنها کاری که می‌خواهم بکنم این است» بروید سراغش تا اگر روزی شانس به سراغتان آمد برایش آماده باشید و با خودتان بگویید «منتظر این روز بودم!».

نینجا ریچارد تایلر بلوینز

آیا ما هم می‌توانیم استریمری مثل نینجا شویم؟ احتمالاً حالا کمی به جواب این سوال نزدیک شده‌اید. پاسخ این سوال، درون تک تک شماست و کسی غیر از خودتان نمی‌تواند برایش پاسخی پیدا کند. آیا می‌توانید ۱۰ سال صبر داشته باشید و هر روز استریم کنید و خسته نشوید؟ آیا می‌توانید روی تواناهایی‌تان تمرکز کنید و آن‌ها را پرورش دهید؟ آیا می‌توانید بازی‌های ثابت استریم کنید؟ آیا حاضرید از خیلی از تفریحات و کارهای اضافه چشم‌پوشی کنید؟ آیا می‌توانید قانونمند و با زمان‌بندی کار کنید؟ آیا استریم برایتان اولویت دارد؟

به این سوال‌ها فکر کنید و سعی داشته باشید برایشان پاسخ‌های واقعی و صادقانه بیابید و در نهایت بر اساس همان‌ها تصمیم بگیرید. یادتان باشد که همه قرار نیست در هر زمینه‌ای موفق باشند، همه قرار نیست استریمر شوند و تنها راه موفقیت مالی در صنعت گیم استریم نیست!

+۳۳

شاید برایتان جذاب باشد

بازی Deiland: Pocket Planet Edition

نقد و بررسی بازی Deiland: Pocket Planet Edition

بازی‌های شبیه‌ساز کشاورزی در جهان کم طرفدار نیستند. نشانه‌اش هم این است که سری Story …

۱۲ نظر

  1. برگهایم ریخت از این توضیحات خوفناک مرسی

  2. با این اوصاف من نمیخواهم استریمر شوم خخخ

  3. اما زمانی هم که برسی به جایگاه خوبش هم لذت بازیت رو میبری هم لذت پولی که درمیاری

  4. man ke pashimoon shodam :))))

  5. توضیح کامل و جامع و پرفکت

  6. واقعا باید تلاش کرد نه برای استریمرشدن بلکه برای هرکاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *